Książkowe nowości, które od dawna znajdziesz w bibliotece

Do napisania tego artykułu zainspirował mnie ostatni tekst Rafała z CzytamRecenzuje.pl na temat tego, jak wszyscy gonimy za książkowymi nowościami. Co rusz ukazują się jakieś nowe książki, a jest tego tyle, że nie wiadomo, za co łapać najpierw. Wiem, że niektórzy czytelnicy – zwłaszcza blogujący o książkach – odczuwają dużą presję na to, by być na bieżąco (ale o tym, dlaczego „bycie na bieżąco” to mit pisałam w artykule Czym jest slow reading?). Prawda jest jednak taka, że niektóre książkowe nowości takimi nie są i od dawna można je znaleźć na bibliotecznych regałach.

Są to po prostu wznowienia książek – w innych okładkach, nowej szacie graficznej, niekiedy przez inne wydawnictwo. Czasem w poprawionym tłumaczeniu lub opatrzone dodatkowym komentarzem, którego we wcześniejszym wydaniu nie było. Bardzo często wznowienie ma miejsce, gdy książka zostaje sfilmowana.

Książkowe nowości
Niektóre książkowe nowości od dawna czekają w bibliotece

Oczywiście, nie potępiam wznawiania książek. Wręcz przeciwnie, jednorazowe wydawanie książek nie miałoby sensu. Cieszę się z takich „nowości-nie-nowości” na książkowym rynku, gdy wznawiana jest wartościowa literatura – bo wtedy naprawdę dobre pozycje mają szansę trafić do szerszego grona odbiorców. Chcę tylko zwrócić Waszą uwagę na to, że czasami, gdy zależy Wam na przeczytaniu jakiejś nowości, warto zerknąć do bibliotecznego katalogu lub na stronę portalu aukcyjnego – bo może ta książka od dawna już tam jest i czeka na Was :)

Poniżej prezentuję 16 nowości oraz zapowiedzi wydawniczych, które ukazały się już wcześniej. W kolejności od najświeższych do najstarszych – przy czym najstarsze pochodzą najdalej z 2016 roku. W wyborze tym nie uwzględniłam powszechnie znanej klasyki, bo tu śmiało można założyć, że klasyka jest wznawiana co roku – chociażby w postaci nowych wydań lektur szkolnych, oczywiście z opracowaniem ;)

Jeśli w nowym wydaniu nastąpiły jakieś zmiany w tekście w stosunku do poprzedniego, jest to zaznaczone. W lewej kolumnie prezentowana jest okładka najnowszego wydania, w prawej – wcześniejszego.

 

Budowniczy ruin, Herbert Rossendorfer ● Najnowsze wydanie: 2017, Państwowy Instytut Wydawniczy ● Wcześniejsze wydanie: 1972, PIW

 

Syn cyrku, John Irving ● Najnowsze wydanie: 2017, Prószyński i S-ka● Wcześniejsze wydanie: 1996, Muza

 

Książkowe nowości

Dawna medycyna. Jej tajemnica i potęga. Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru, Jürgen Thorwald ● Najnowsze wydanie: 2017, Wydawnictwo Literackie ● Wcześniejsze wydanie: 1990, Ossolineum

 

Książkowe nowości

Życie pszczół, Maurice Maeterlinck ● Najnowsze wydanie: 2017, Wydawnictwo MG ● Wcześniejsze wydanie: 1988, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza

 

Książkowe nowości

Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin ● Najnowsze wydanie: 2017, Znak Literanova ● Wcześniejsze wydanie: 2006, Albatros (tutaj tytuł, podobnie jak w jeszcze wcześniejszych wydaniach, brzmiał Dzikie łabędzie. Trzy córy Chin)

 

Książkowe nowości

Lato, Tove Jansson ● Najnowsze wydanie: 2017, Nasza Księgarnia ● Wcześniejsze wydanie: 2007, Nasza Księgarnia

 

Książkowe nowości

Połówka żółtego słońca, Chimamanda Ngozi Adichie (pod linkiem moja opinia) ● Najnowsze wydanie: 2017, Zysk i S-ka ● Wcześniejsze wydanie: 2009, Sonia Draga

 

Książkowe nowości

Wstrząsające dzieło kulejącego geniusza, Dave Eggers ●  Najnowsze wydanie: 2017, Sonia Draga ● Wcześniejsze wydanie: 2010, Zysk i S-ka

 

Książkowe nowości

Opowieść podręcznej, Margaret Atwood ● Najnowsze wydanie: 2017, Wielka Litera ● Wcześniejsze wydanie: 2006, Znak

 

Książkowe nowości

Oryks i derkacz, Margaret Atwood ● Najnowsze wydanie: 2017, Prószyński i S-ka ● Wcześniejsze wydanie: 2004, Zysk i S-ka

 

Książkowe nowości

Rok potopu, Margaret Atwood ●  Najnowsze wydanie: 2017, Prószyński i S-ka ● Wcześniejsze wydanie: 2010, Znak

 

Książkowe nowości

Przypadki inżyniera ludzkich dusz, Josef Škvorecký ● Najnowsze wydanie: 2017, Dowody na Istnienie (tłumaczenie uzupełnione) ●  Wcześniejsze wydanie: 2009

 

Książkowe nowości

Chata, William Paul Young ●  Najnowsze wydanie: 2017, Nowa Proza ● Wcześniejsze wydanie: 2011, Nowa Proza

 

Książkowe nowości

Milczenie, Shūsaku Endō ● Najnowsze wydanie: 2017, Znak ● Wcześniejsze wydanie: 1986, Instytut Wydawniczy PAX

 

Książkowe nowości

Siedem minut po północy, Patrick Ness, Siobhan Dowd ● Najnowsze wydanie: 2016, Papierowy Księżyc ● Wcześniejsze wydanie: 2013, Papierowy Księżyc

 

Książkowe nowości

Historia twojego życia, Ted Chiang (pod linkiem moja opinia) ● Najnowsze wydanie: 2016, Zysk i S-ka (uzupełnione o dodatkowe informacje dot. genezy opowiadań) ● Wcześniejsze wydanie: 2006, Solaris

Dodatkowo Wydawnictwo Literackie wznawia książki Lema w nowej szacie graficznej.

 

Jak widać, nie są to zatem żadne „książkowe nowości”, ale po prostu wznowienia.

Moja główna refleksja jest następująca: jeśli czujecie się zestresowani faktem, że do tej pory nie przeczytaliście, albo nie będziecie mieli czasu czy okazji przeczytać którejś z ww. „nowości”, to możecie sobie ten stres śmiało odpuścić. Każda z tych książek czekała na Was na bibliotecznym regale przez kilka lat, więc ani jej, ani Wam nic się nie stanie, jeśli poczeka jeszcze chwilę. Podejrzewam też, że niektóre z tych książek będą wznawiane dość regularnie w przyszłości – zatem w którymś momencie na pewno będziecie z nimi „na bieżąco” ;)

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

(Visited 310 times, 1 visits today)
 • Mnie zawsze fascynuje to, jak film wpływa na życie książki ;) A już najbardziej bawi mnie to, że w bibliotece są kilometrowe kolejki do nowych wydań, podczas gdy starsze stoi sobie spokojnie na półce :) A, i dorzuciłabym jeszcze „Wilka stepowego” :)

  • Z tymi filmami to prawda. Film najlepszą formą promocji czytelnictwa :D Chociaż filmowe okładki potrafią być naprawdę wątpliwej urody ;) Oczywiście, „Wilk…” i „Siddhartha”też były wznowione w zeszłym roku, podobnie jak ileś innych pozycji, które pominęłam, bo noc by mnie zastała przy ich wypisywaniu ;)

 • Ciekawy post.
  Niektóre wznowienia są cudne, np. nie wszystkie okładki „Lolity” mi się podobają, choć oczywiście to kategoria drugorzędna ;) Jakiś czas temu był też BOOM na „Złego” Tyrmanda, właśnie przez ekranizację ;)

 • Hehe, czytając jakiś czas temu „Milczenie” zastanawiałem się, które z wydawnictw zdecyduje się wznowić ten tytuł z okazji zbliżającej się premiery filmowej adaptacji. Po cichu liczyłem na twardą okładkę i chociaż krztynę kreatywności, ale przeliczyłem się w obu przypadkach (przedruk plakatu + miękka oprawa).

  A pomysł zestawienia nowych i starych wydań bardzo interesujący. Dzięki niemu przekonałem się, że powieść Herberta Rossendorfera jakimś cudem mi umknęła, bo staram się regularnie czytać i poznawać tytuły opublikowane na łamach Prozy Współczesnej.

  • Przy okazji filmowych adaptacji chyba nigdy nie obejdzie się bez wznowień książek z filmowymi okładkami. Film to przecież wspaniała okazja do promocji książki, nie można jej przegapić :)

   Czyli wznowienie „Budowniczego ruin” to coś w sam raz dla Ciebie? :)

   • Ha, ta nowa okładka jest całkiem ciekawa, ale stara także mi się podoba. No i wydanie z lat 70-tych jest w twardej oprawce :)