Czytelnia – lutowe artykuły warte polecenia

Czytelnia, czyli nowy cykl na blogu 🙂 To comiesięczne zestawienie, w którym będę dzielić się z Wami linkami do interesujących okołoksiążkowych i okołoczytelniczych artykułów. Zaczynamy m.in. od fragmentu nowej książki Justyny Kopińskiej, rozmowy z Ryszardem Koziołkiem o literaturze i wirtualnej wystawy British Library nt. Harry’ego Pottera. Coś do czytania, oglądania i słuchania.

Książkowo

1) Nowy zbiór reportaży Justyny Kopińskiej pt. Z nienawiści do kobiet ukaże się 8 marca. Znając reportaże Justyny Kopińskiej (recenzja Polska odwraca oczy) wiedziałam, że łatwo nie będzie, ale po zapoznaniu się z fragmentem z jej nowej książki wydaje mi się, że dłużej będę musiała zbierać odwagę do przeczytania całości, niż mi się początkowo wydawało. Fragment dostępny na stronie Codziennika Feministycznego.

fot. Jakub Pleśniarski / Ze strony codziennikfeministyczny.pl

2) O kobiecych sprawach pisze Naomi Wolf w książce Wagina. Nowa biografia – jej wyważoną recenzję przeczytacie na blogu Trans Książkowy.

3) Wygląda na to, że w naszym kraju zaczyna być zagospodarowywana nisza, jaką ciągle jeszcze są podcasty książkowe. W zeszłym roku „Tygodnik Powszechny” uruchomił swój podcast pod nazwą Book’s not dead, w lutym wystartowało Radio Książki „Gazety Wyborczej” z pierwszym wywiadem z Małgorzatą Szejnert. Wywiadu posłuchacie na stronie „Gazety Wyborczej”.

4) Słucham bardzo dużo podcastów i to, co mi przeszkadza w projekcie „Wyborczej” to fakt, że do odcinków można mieć dostęp jedynie na stronie gazety albo w aplikacji Audioteki… Dlatego, póki co, wygodniej mi słuchać Book’s not dead, bo mogę subskrybować podcast w aplikacji na telefon Podcast Addict.

Gościem ostatniego odcinka podcastu „Tygodnika” był prof. Ryszard Koziołek – autor Dobrze się myśli literaturą oraz wznowionych ostatnio Ciał SienkiewiczaPodejście prof. Koziołka do czytania jest mi zdecydowanie bliższe niż np. Pierre’a Bayarda (Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało). Do tego wyjątkowo dobrze się go słucha. Odcinek znajdziecie w aplikacjach albo na stronie SoundCloud.

Jeśli czujecie niedosyt, na stronie Polskiego Radia możecie posłuchać starszej, godzinnej rozmowy Ryszarda Koziołka z Andrzejem Franaszkiem, w której panowie rozmontowują Sienkiewicza.

Artystycznie

5) Z okazji 133. rocznicy urodzin Witkacego Kultura do Góry Nogami przypomina sylwetkę tego niepowtarzalnego artysty o demonicznym uroku.

6) Karolina z bloga Czepiam się książek pisze arcyciekawie, tym razem na stronie Niezłej Sztuki, o ilustratorze Janie Marcinie Szancerze. Tekst jest opatrzony zdjęciami oryginalnych prac, których wspaniałe kolory jakoś zawsze ginęły w drukowanych reprodukcjach.

Jan Marcin Szancer, fot. Jarosław Nienartowicz, Sopocki Dom Aukcyjny / Ze strony niezlasztuka.net

6) Czytam komiksy, ale nie czytam mang. W przyszłości planuję jednak sięgnąć po pełne wrażliwego spojrzenia mangi Jirō Taniguchiego. W pierwszą rocznicę śmierci artysty przybliża je Maciej Gierszewski na blogu Kopiec Kreta. EDIT: Moją recenzję wspaniałego Idącego człowieka autorstwa Taniguchiego znajdziecie TUTAJ.

7) Zakończyła się już święcąca triumfy w Wielkiej Brytanii wystawa Harry Potter: A History of Magic zorganizowana z rozmachem przez British Library. Na szczęście w czasie jej trwania Google prowadziło prace nad jej zdigitalizowaniem. Zatem nie żałujcie, jeśli nie mieliście okazji wybrać się do Londynu. Na stronie Google Arts & Culture możecie zanurzyć się w magiczny świat Harry’ego. Dużo czytania, oglądania i wirtualnych spacerów!

Ekologicznie

8) Pozaksiążkowo, ale chciałabym podzielić się z Wami tym artykułem. Temat smogu jest niestety w Polsce na czasie. Na blogu Green Projects znajdziecie antysmogowe hity i kity, czyli informacje, co działa, a co nie w walce ze smogiem.

Co zainteresowało Was najbardziej w pierwszej odsłonie Czytelni? 

(Visited 331 times, 1 visits today)