Czytelnia – czerwcowe artykuły warte polecenia

Czerwcowa czytelnia – czyli teksty, które przykuły moją uwagę w czerwcu i którymi chcę też Was poczęstować. Dziś proponuję Wam inny podział prezentowanych materiałów – na te po polsku i po angielsku, bo wiem, że są osoby, które szukają w Czytelniach interesujących materiałów anglojęzycznych. Jeśli jesteście na etapie doskonalenia swojego angielskiego, nie zniechęcajcie się na wstępie – jest też coś dla Was!

fot. Katrina You
Po polsku

1) „Ciche pojękiwanie kuny”, czyli Zwierz Popkulturalny o instapoezji – celnie i dowcipnie.

2) Magazyn „Pismo” przybliża sylwetkę Arundhati Roy.

3) Małgorzata Halber w „Codzienniku Feministycznym” opowiada o samotności, problemach w relacjach z innymi i o przybijającym smutku po zakończeniu związku. Oraz o tym, jak właściwie trudno jest o tym  opowiadać. Szczery, ludzki tekst.

4) Jakub, czyli Pożeracz, Qbuś pożera książki, wspaniale wykorzystał fakt, że dziś za pomocą mediów społecznościowych można dotrzeć do każdego i przeprowadził wywiad z Jennifer Croft, tłumaczką Olgi Tokarczuk, która wraz z nią dostała Bookera za Biegunów.

5) Jeszcze jeden wywiad, czyli o czym dziennikarzowi w Rosji nie wolno pisaćrozmowa „Krytyki Politycznej” z Pawłem Nikulinem.

6) Również w „Krytyce Politycznej” Anna Dziewit-Meller opowiada, jaki przekaz ma kultura do zaoferowania dziewczynkom.

Fot. Katrina Yu
Po angielsku

7) Czym jest flash fiction? To ultrakrótkie opowiadania, które można przeczytać w dowolnej przerwie – w pracy, w autobusie, w kolejce w sklepie. Zajmuje to raptem kilka minut. Dobry pomysł na wykorzystanie tego przeciekającego przez palce czasu, który zazwyczaj spędza się na przewiajniu Facebooka. Zestawienie fajnych opowiadań proponuje Book Riot. Jest wśród nich m.in. George Saunders i Etgar Keret. Takie krótkie opowiadania to świetna opcja dla osób uczących się angielskiego!

8) Dwadzieścia pięć lat po premierze Przerwanej lekcji muzyki jej autorka, Susanna Kaysen, wyjaśnia, o co jej chodziło, gdy pisała tę książkę, a jednocześnie ubolewa, że mało kto to zrozumiał. „The Paris Review” zaś przypomina fenomen popularności tej powieści i jej podobnych w l. 90.

9) Literary Hub przygotował zestawienie 40 najlepszych książkowych czarnych charakterów. Jest też moja ukochana powieść Kōbō Abe, Kobieta z wydm i, dość interesująco, za głównego złoczyńcę zostają uznani nie na ludzi z wioski, nie tytułowa kobietę, ale… piach.

10) Nadal załamujemy ręce nad poziomem czytelnictwa w Polsce, ale ostatnie badania nad tematem w USA pokazały, że i tam nie dzieje się dobrze. Odsetek Amerykanów czytających dla rozrywki jest najniższy w historii badań. Przeciętny Amerykanin statystycznie ogląda telewizję przez prawie 3 godziny każdego dnia, podczas gdy książkę czyta przez 17 minut. Niski jest również odsetek czytających dla przyjemności – jedynie 19%. Netfliksie, czy to twoja sprawka?  Krótkie omówienie badań znajdziecie w The Washington Post (strona docelowa jest myląca – trzeba kliknąć „Browse now” w opcji „Free”, żeby przejść do artykułu).

Fot. Katrina Yu
Do słuchania

11) Rozmowa w Radiu Książki z Andą Rottenberg o jej Depresji berlińskiej. Dzienniku, o Polsce oraz starości.

12) „Co się stało z kobietami Solidarności?” – pyta Włodzimierz Nowak. Odpowiada Marta Dzido, współautorka dokumentu Solidarność według kobiet.

 

Fotografie we wpisie są autorstwa Katriny Yu – ich większy zbiór możecie obejrzeć na Booklips.pl.

(Visited 300 times, 1 visits today)