Czytelnia – kwietniowe artykuły warte polecenia

Nowa Czytelnia! Zarezerwujcie sobie nieco czasu i poczytajcie o samej czynności czytania, o świadomości, uwadze i dobrych książkach. Tekst ilustrują „czytelnicze” akwarele Brazylijczyka Marcosa Beccariego.

Po polsku

Być może ważniejszym pytaniem niż „Po co pisać reportaże?”, jest inne: „Po co je czytać?”. Oba wcale nie są takie łatwe.

1) Felieton Reportaż. Szczepionka na dżumę Adriana Stachowskiego w „Piśmie”.

2) Z „Pisma” podsuwam jeszcze rozmowę Zofii Król z Olgą Tokarczuk o tym, dlaczego być „mniej”, za to bardziej świadomie, z korzyścią dla świata. I o Biegunach trochę też.

3) Tematem odpowiedzialności konsumpcyjnej zajmuje się Marta Sapała, autorka książek Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków (polecam, jeśli nie znacie, wyd. Mamania) oraz Na marne, którą w czerwcu wydane Czarne. W „Polityce” Marta Sapała opowiada, jak i dlaczego Polacy marnują jedzenie (dla prenumeratorów lub korzystających z miesiąca próbnego).

4) Powrócił „Dwutygodnik”! Polecam szczególnie dwa teksty z nowego numeru: rozmowę Jarosława Borowca z poetką Krystyną Miłobędzką z jej nowej książki Jesteś samo śpiewa. Tekst Krystyny Miłobędzkiej był inspiracją dla jednej z moich ulubionych książek opracowanych przez Iwonę ChmielewskąNa wysokiej górze (wyd. Wolno).

5) I drugi tekst z „Dwutygodnika”: felieton Renaty Lis o tęsknocie za (nie)czytaniem, gdy na co dzień robi się w słowach. Jak piszę autorka, świadome nieczytanie to czasem przyjemność ekskluzywna i doskonale ją rozumiem.

6) A skoro już przy tym jesteśmy, to jak czytanie „popsuło” nam mózgi? Innymi słowami, czym jest ta umiejętność i jak nasze mózgi sobie z nią radzą? Obejrzyjcie na kanale Uwaga! Naukowy bełkot!

 

7) Paweł Cybulski, autor bloga Przy muzyce o książkach, ruszył z własnym podcastem. Polecam, posłuchajcie zwłaszcza, jak ze swadą i zapałem opowiada o Krzysztofie Komedzie i jego biografii autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej.

8) Natomiast w rozmowie dla „Dziennika” Filip Łobodziński mówi, że tłumacz jest trochę jak jazzman i o zdradza, jak przekłada się teksty piosenek.

9) O tym, jak to jest być tłumaczem literatury polskiej na czeski przeczytacie w wywiadzie z Michałem Alexą na stronie Instytutu Książki.

10) Niekończąca się dyskusja i wieczna opozycja: bloger, czy krytyk? Czyjej opinii szuka czytelnik, i szerzej, odbiorca kultury? Dyskusja w Dwójce z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny), Anną Karczewską (Rezerwaty Książek), socjolożką Paulą Bialski i filmoznawcą Łukaszem Jasiną.

11) To właściwie jak i kiedy Polacy kupują książki? Platforma Picodi przeprowadziła ankietę na ten temat. Wyniki ciekawe, choć chyba nie aż tak zaskakujące.

Po angielsku

12) To brzydkie słowo na s… Dlaczego wciąż science fiction jest postrzegane jako gorsza literatura? To pytanie, które pojawia się w „The Guardian”.

13) Z zainteresowaniem przeczytałam artykuł w „The New York Times” pokazujący nowy trend, który za chwilę zaistnieje pewnie na szerszą skalę również u nas – książki, traktujące o tym, jak nie zwariować w świecie, w którym milion bodźców walczy codziennie o naszą uwagę. Mowa tu głównie o (nie) byciu online.

14) Londyńskie metro ma pewien pomysł na to, jak odciągnąć swoich podróżnych od smartfonów i przy okazji zwiększyć poziom czytelnictwa. Na jednej ze stacji w centrum pojawiły się automaty drukujące opowiadania. Ich przeczytanie zajmuje od 1 do 5 minut. Dobra inicjatywa?

15) Skoro jesteśmy przy środkach transportu, to „The New York Review of Books” przygląda się, jaką mogą być literacką inspiracją – zwłaszcza pociągi.

 

To już wszystkie artykuły w tej odsłonie Czytelni. Jak widać, kwiecień był bogaty w warte polecenia teksty. Możesz śmiało podsunąć to zestawienie innym 🙂

 

(Visited 441 times, 1 visits today)