Zapraszam na przegląd godnych wzmianki artykułów z listopada. To wydanie Czytelni jest krótkie, ale treściwe. Zdobią je ilustracje Brooke Barker w temacie „co mają księgarnie stacjonarne, czego w internetowych nie znajdziesz” (zaczerpnięte ze strony A Cup of Jo).
1) Zacznę od polecenia wywiadu w „Gazecie Wyborczej” z Olgą Hund, autorką książki Psy ras drobnych, którą recenzowałam. Jeśli zastanawialiście się, skąd wziął się tytuł tego debiutu, to w wywiadzie znajdziecie odpowiedź.
2) Aldona Kopiewicz w „Dwutygodniku” przybliża życie i twórczość Emily Dickinson. Frapujący esej z ciekawymi analitycznymi tropami.
3) Z kolei Dominika z bloga Polecam czytać mądre książki szkicuje portret Maxa Blechera. Niedawno, nakładem Książkowych Klimatów, ukazała się u nas jego Rozświetlona jama.
4) Pisać każdy może… niekoniecznie? W „Przekroju” przeczytacie o grzechach debiutujących autorek i autorów okiem wydawnictw. Czasami jednak trafia się perełka, jak np. Hajstry Adama Robińskiego. Bolączki redaktorów zebrał Marcin Kozłowski.
5) W październikowej Czytelni linkowałam do zestawień Literary Hub najważniejszych książek od początku XX wieku. Teraz portal przygotował nowe zestawienie – najlepiej sprzedających się książek beletrystycznych z ostatnich 100 lat (oczywiście na rynku amerykańskim). Z każdego roku, więc artykuł liczy 10 stron. Główne wnioski są dwa, może mało zaskakujące: najlepiej sprzedające się książki to zazwyczaj nie te, które są najbardziej warte uwagi. Oraz – większość z nich zostaje po latach zapomniana. Możecie przekonać się sami, zaglądając do zestawienia. Jest to też ciekawa obserwacja socjologiczna zmieniających się trendów czytelniczych.
6) Skoro już jesteśmy przy zestawieniach, to na Book Riot z kolei pojawił się przegląd książek, które użytkownicy Goodreads mają na półce „chcę przeczytać”. Z jednej strony klasyki, które „wypada” znać, z drugiej – mocno promowane powieści. Liczby na Goodreads robią wrażenie (ponad milion ludzi chce przeczytać Zabić drozda), ale w przeglądzie wyraźnie widać, że w serwisie dominuje literatura z zachodniego kręgu kulturowego.
7) Wśród najpopularniejszych książek do przeczytania wśród użytkowników Goodreads nie pojawia się Moja walka Karla Ove Knausgårda. Jeśli jednak Wy macie ją na swoich listach, a przed sięgnięciem po nią powstrzymuje Was mnogość poruszanych tam wątków i przeskoków pomiędzy wydarzeniami, to może – żeby wiedzieć, czego się spodziewać – zerknijcie na te wykresy narracji ze wszystkich sześciu tomów. Dla portalu The Millions sporządził je geolog Ted Cross.
8) Być może przeczytanie sześciu tomów Mojej walki to jest jakiś powód do czytelniczej dumy, ale Pożeracz w swoim tekście przestrzega przed czytelniczym snobizmem – i ja się z nim całkowicie zgadzam. Piętnujmy książki złe, a nie ludzi, którzy po nie sięgają.
9) Wiem natomiast, co jest na mojej czytelniczej liście w niedalekiej przyszłości – Jestem, tęsknię, mówię Yuko Tsushimy, pierwsza opublikowana w Polsce książka tej autorki, którą przywiozłam z Literackiej Stolicy. Państwowy Instytut Wydawniczy rok temu zaczął wydawać serię „Proza Dalekiego Wschodu” zaczynając wznowieniem Złotej pagody Yukio Mishimy. O dwóch ostatnich (całkowicie różnych!) książkach w tej serii – Jestem, tęsknię, mówię oraz Dzienniku szalonego starca Jun’ichirō Tanizakiego – możecie posłuchać w audycji RDC.
10) Na koniec coś do obejrzenia – wywiad z Martą Madejską, autorką Alei Włókniarek, który przeprowadziła Gosia z kanału Tu czytam.