Czytelnia – majowe artykuły warte polecenia

Końcówkę literackiego maja zdominowały dwa wydarzenia: przyznanie nagrody Man Booker Oldze Tokarczuk za Biegunów oraz śmierć Philipa Rotha. Ale w maju było znacznie więcej do czytania i słuchania. Zróbcie sobie kawę lub herbatę, bo dużo dobra przed Wami 🙂

Olga Tokarczuk i Jennifer Croft, autorka angielskiego przekładu „Biegunów”, po przyznaniu nagrody Man Booker // zdjęcie: The Man Booker Prize
Do czytania

Zacznijmy zatem od Olgi Tokarczuk. Po przyznaniu jej nagrody w sieci ukazało się mnóstwo artykułów na temat jej twórczości. Wybrałam dla Was dwa wywiady z nią, niech autorka sama opowiada o sobie:

1) Olga Tokarczuk rozmawia z Włodzimierzem Nowakiem w „Wysokich Obcasach” o swojej twórczości, mężczyznach i starości.

2) długiej rozmowie z Kingą Dunin w „Krytyce Politycznej” opowiada o życiu i nowej książce, Opowiadaniach bizarnych.

3) „Usiąść i szlifować”. Wiktor Dłuski, tłumacz literatury francuskiej z niebagatelnym doświadczeniem, w „Dwutygodniku” pokazuje, jak w praktyce wygląda praca nad przekładem i co czyni dobrego tłumacza literatury.

4) Piotr Mitzner, przewodniczący jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, w rozmowie z Michałem Nogasiem okazał się głosem rozsądku na temat współczesnego reportażu. Polecam ten wywiad, jeśli jeszcze go nie czytaliście.

5) Krzysztofa Varga w „Gazecie Wyborczej” przybliża sylwetkę zmarłego Philipa Rotha.

6) „The New York Times” przypomniał za to swój ostatni wywiad z Philipem Rothem ze stycznia tego roku, w którym pisarz opowiadał o swojej literackiej emeryturze (po angielsku).

7) Co sprawia, że biblioteki w Finlandii cieszą się taką popularnością? I dlaczego są tak dobrze zaprojektowane? „The Guardian” próbuje się tego dowiedzieć (po angielsku).

8) Na Literary Hub zaś kolekcja złośliwych wypowiedzi Vladimira Nabokova na temat innych pisarzy (po angielsku).

9) Jeśli jeszcze czujecie czytelniczy niedosyt, to Rafał z Czytam Recenzuję poleca 5 internetowych magazynów literackich za darmo.

Do słuchania

10) Na początku maja Olga Tokarczuk wystąpiła na Uniwersytecie Łódzkim z trzema wykładami o literaturze. Nagrań tych wykładów możecie posłuchać na SoundCloud:

 

11) Martin Pollack (autor m.in. Topografii pamięci) był gościem Polskiego Radia, gdzie opowiadał o swoich związkach z Polską i nazistowskiej rodzinie. Przy okazji, pisarz doskonale mówi po polsku.

12) Również w Polskim Radiu – bardzo ciekawa rozmowa z Aleksandrem Kaczorowskim, autorem wydanej ostatnio biografii Oty Pavla Pod powierzchnią o pisarzu i jego życiu. Na blogu znajdziecie moje recenzje dwóch jego książek: Śmierci pięknych saren oraz Bajki o Rašce.

13) Katarzyna Nosowska (znana instagramerka, wiadomo) jak zawsze ciekawie, ciepło, ironicznie i z dystansem do siebie – tu w rozmowie z Michałem Nogasiem w „Radio Książki”.

Pozaksiążkowo

14) Monika Prończuk, dziennikarka OKO.press, w reportażu Granica bezprawia, czyli jak Polska znęca się nad uchodźcami w Brześciu i Terespolu pisze o sytuacji na naszej wschodniej granicy.

 

Erick Pickersgill, projekt Removed // zdjęcie: www.removed.social

15) Zdjęcia, jak to powyższe określa się mianem powerful images. By zobrazować rozpad ludzkich więzi, fotograf Eric Pickersgill zrobił zdjęcia ludzi korzystających ze smartfonów i tabletów – ale bez nich. Prosty zabieg, a jaki efekt. Więcej zdjęć tutaj.

(Visited 364 times, 1 visits today)