Zapraszam na kolejną odsłonę Czytelni. Przeczytacie m.in. o banalizacji Holocaustu w literaturze, o zapomnianych nieco pisarzach i pisarkach, o książkach stulecia oraz o kulisach biznesu książkowego. Jest Ukraina w interaktywnym reportażu i wgląd w to, co działo się na Festiwalu Conrada.
Zestawienie ilustrują fragmenty infografiki przygotowanej przez Electric Literature, pokazującej, którzy pisarze i pisarki są najczęściej tagowani na Instagramie. Wyniki mogą zaskoczyć – klasyka trzyma się mocno! Zachęcam do obejrzenia całej infografiki, ciekawe rzeczy można tam wyczytać – zwłaszcza dotyczące trendów na przestrzeni lat.
Do poczytania
1) Zaczynamy od ważnego artykułu Pauliny Małochleb w „Przekroju” o kiczu Holocaustu. Zagłada świetnie sprzedaje książki (casus Tatuażysty z Auschwitz) – ale tylko wtedy, gdy jest opisywana w melodramatycznym i „chwytającym za serce” stylu i zwłaszcza, gdy jest tłem dla historii miłosnej.
2) Cieszy mnie, że Wydawnictwo Poznańskie zdecydowało się wznowić legendarne reportaże Janusza Rolickiego, który był prekursorem reportażu wcieleniowego w PRL. Zbiór nosi tytuł Lepsi od Pana Boga, a w „Dużym Formacie” przeczytacie wywiad Grzegorza Szymanika z autorem.
3) W „Gazecie Wyborczej” Natalia Jeziorek kreśli sylwetkę zapomnianej już nieco „gorszycielki” Młodej Polski, Ireny Krzywickiej. Świetny artykuł o kobiecie wyprzedzającej swoje czasy.
4) W „Tygodniku Powszechnym” ukazał się reportaż Włodzimierza Nowaka stworzony z opowieści, które autor zbierał wśród mieszkańców Miedzianki i okolic i którego pierwsze szkice ujawnił na tegorocznym MiedziankaFest.
5) Electric Literature publikuje trzy nowe wiersze Ursuli LeGuin z pośmiertnie wydanej książki jej autorstwa na temat starzenia się i przemijania, So Far, So Good (po angielsku).
6) Literary Hub wypuścił serię artykułów pt. The Books that Defined the Decades, w której przypomina o najgłośniejszych i najważniejszych książkach każdego z dziesięcioleci, od roku 1900 do współczesności. Są to jednak głównie książki twórców anglojęzycznych. Odnośniki do poszczególnych zestawień znajdziecie tutaj (po angielsku).
7) Interesująco jest zajrzeć pod podszewkę książkowego biznesu. Redaktorzy z The New York Times Book Review wyjaśniają, jak wygląda ich polityka dobierania recenzentów do wydawania opinii o książkach (po angielsku).
8) „Mały Format” zaś rozmawia z tymi, o których rzadko się wspomina, gdy wszystko jest w porządku, ale na których wiesza się psy, gdy w książce są błędy, czyli z redaktorami i korektorami – na temat ich pracy. Andrzej Frączysty przepytuje Annę Mirkowską i Wojciecha Górnasia.
9) „Członkowie Akademii Szwedzkiej traktowani są jak półbogowie. Gdziekolwiek się pojawiają, rozwija się przed nimi czerwony dywan. Co taka sytuacja może zrobić z człowiekiem? Akurat z moim mężem zrobiła wszystko, co najgorsze”. W „Wysokich Obcasach” wywiad Michała Nogasia z Ebbą Witt-Brattstrom, szwedzką pisarką, głównie na temat skandalu wokół literackiego Nobla.
Do posłuchania i obejrzenia
10) W radiowej Jedynce wywiad z Guzel Jachiną, autorką powieści zbierającej same pozytywne recenzje – Zulejka otwiera oczy.
11) Życiorys Fridy Kahlo jest powszechnie znany – albo tak się wydaje. Jeśli macie ochotę posłuchać o tej niezwykłej artystce, której prace weszły do kanonu sztuki i popkultury, to BBC nagrała całą audycję (po angielsku).
12) Zespół Outriders przygotował reportaż interaktywny z wojny na Ukrainie. Oryginalna, bogato ilustrowana forma i ważna treść, przybliżająca kulisy i przebieg konfliktu zbrojnego na Wschodzie.
Bonus: Conrad Festival
Jeśli nie mogliście w tym roku brać udziału w Festiwalu Conrada w Krakowie, a chcecie wiedzieć, co się działo, to zachęcam Was do przeczytania szczegółowych i wszechstronnych relacji autorstwa Ani z Literackich skarbów świata całego i wysłuchania podcastów TOK FM.
13) Festiwal Conrada okiem Literackich skarbów świata całego:
14) O ruchu. Spotkanie z Olgą Tokarczuk w podcaście TOK FM.
15) Nagranie spotkania o reportażu i niechlubnych kartach szwedzkiej historii z Elizabeth Åsbrink (1947. Czasy nadchodzą nowe) i Maciejem Zarembą Bielawskim.
To wszystko w tej odsłonie Czytelni. Dajcie znać, który artykuł najbardziej Was zainteresował. I czy te wyniki instagramowej popularności pisarzy i pisarek Was zaskoczyły?