Czytelnia – sierpniowe artykuły warte polecenia

W sierpniowej Czytelni panuje spora różnorodność – jest coś pięknego do oglądania, intrygującego do czytania oraz inspirującego do słuchania. Proszę wybierać i się częstować. Liczbę pozycji w menu ograniczyłam do szczęśliwej trzynastki.

Do czytania

1) Uwielbiam oglądać zdjęcia bibliotek z różnych zakątków świata, zwłaszcza tak niezwykłych, jak te pokazane na stronie Electric Literature. Dlatego dzisiejszy wpis ilustrują zdjęcia z tego artykułu. Powyższe przedstawia „weapons of mass instruction”, czyli pojazd wojskowy przerobiony na bibliotekę w Argentynie. Pod linkiem kryje się znacznie więcej różnych nietypowych pomysłów.

2) Natomiast biblioteka nowojorska, The New York Public Library, zdecydowanie ogarnia XXI wiek. Insta Novels to kilka klasyków literatury, udostępnionych w relacjach na Instagramie w atrakcyjnej, animowanej formie. Na pierwszy ogień poszła Alicja w Krainie Czarów, ale będzie też Przemiana Kafki oraz Żółta tapeta Charlotte Perkins Gilman, amerykańskiej sufrażystki. Na blogu NYPL można podejrzeć, jak to działa, a Alicję przeczytać (po angielsku) bezpośrednio w wyróżnionych relacjach na Instagramie biblioteki (@nypl).

3) Przy okazji, opowiadanie Żółta tapeta Charlotte Perkins Gilman można przeczytać w polskim przekładzie (autorstwa Klary Naszkowskiej) na stronie Wysokich Obcasów.

4) „Tu tabu, tam tabu” – w „Polityce” Katja Kettu (ĆmaAkuszerka) opowiada, czemu Finowie nie chcą mówić o wojnie i co ona sama odkryła podczas pisania swoich powieści.

5) Na stronie „Dwutygodnika” przeczytacie długą rozmowęMarianną Sokołowską, redaktorką książek m.in. Mirona Białoszewskiego, Olgi Tokarczuk, ale też Michała Witkowskiego – laureatką pierwszej Nagrody Wielkiego Redaktora na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Marianna Sokołowska jest redaktorską legendą, ale o swoich zasługach wypowiada się nadzwyczaj skromnie. Możecie też posłuchać wywiadu z nią – link znajdziecie poniżej, w sekcji „Do słuchania”.

Do słuchania

6) Gościem Literackiego Sopotu był Alain Mabanckou, kongijski pisarz tworzący po francusku (m.in. Kielonek, Papryczka, Zwierzenia jeżozwierza) – tak, to ten autor, który nie używa kropek. Nagranie ze spotkania, podczas którego Mabanckou opowiadał o tożsamości, rasie, byciu pisarzem w Francji oraz afrykańskich dyktaturach, znajdziecie na stronie TOK FM.

7) Jak miałam okazję przekonać się w Miedziance, Ilona Wiśniewska jest ujmującą, ciepłą rozmówczynią i ma w zanadrzu pełno fascynujących historii. Możecie sprawdzić sami, słuchając podcastu w Radio Książki, w którym opowiada o Grenlandii w kontekście jej nowego reportażu, Lud.

8) „Wstępne założenia przynoszą więcej szkody, niż pożytku”. Rozmowa Marcina Wilka z Wyliczanki z Mateuszem Janiszewskim o jego nowej książce, Ortodroma – o wyprawie śladami Ernesta Shackletona oraz o tym „jak dotrzeć poza granice, i jak wrócić stamtąd”.

9) Jacek Hołub, autor Żeby umarło przede mną, opowiada w Off Radio Kraków o granicach ludzkiej wytrzymałości i o tym, czym się kierował, pisząc swój reportaż.

10) „Redagowanie książek to rzemiosło artystyczne”. Krótki, ale treściwy wywiad w radiowej Dwójce z Marianną Sokołowską.

11) Jak wyglądało lato 1939 roku, tuż przed wybuchem wojny? Jak i gdzie spędzali wakacje literaci oraz artyści i dlaczego nad morzem? Audycja w Dwójce.

Z innej beczki

12) Jak powstają miejskie legendy? Mitologia Współczesna podaje niezawodny przepis. Potrzebne składniki to m.in. tajemniczy samochód (czarna wołga lub biały bus), jedno dziecko i dwie nerki.

13) Ciężkie jest życie pioniera – i jakże samotne. Matka Przełożona opisuje, jak wyglądał proceder zamawiania żon z katalogu na Dzikim Zachodzie.

 

 

(Visited 322 times, 1 visits today)