Darmowe ebooki – gdzie znaleźć?

Darmowe i legalne, oczywiście. Do napisania tego artykułu zainspirował mnie opublikowany na Booklips.pl raport Deloitte nt. skali piractwa w polskim internecie. Okazuje się, że prawie co trzeci Polak płaci za dostęp do serwisów, w których można nielegalnie pobrać ebooki. Daje to w sumie ponad 144 mln zł wydanych na same pirackie transfery książek! Skąd zatem wziąć legalne i darmowe ebooki? Ewentualnie za niewielką opłatą? Przygotowałam dla Was poniższe zestawienie.

darmowe ebooki
Gdzie znaleźć darmowe i legalne ebooki?

Po polsku

Wolne Lektury

To serwis, który zapewne doskonale znają wszyscy maturzyści. Znajdziecie tam przede wszystkim klasykę literatury polskiej i światowej, zarówno prozę, jak i poezję. Wszystkie udostępniane książki są w domenie publicznej (prawa autorskie do nich wygasły). Książki na Wolnych Lekturach są dostępne w różnych ebookowych formatach, jako pdfy, ale też audiobooki. Można szukać po autorach, tytułach, a także epokach, gatunkach, czy motywach (przydatne dla uczniów). Wszystkie książki są darmowe i do pobrania na swój dysk, choć można też czytać online. Baza obejmuje prawie 4500 pozycji i wciąż rośnie.

Księgarnie internetowe

Większość księgarń internetowych z książkami cyfrowymi ma w swojej ofercie również darmowe ebooki. Poszukajcie takiej zakładki na stronie księgarni. Znajdziecie tam oczywiście klasykę z domeny publicznej i publikacje z innych stron, ale też biografie, poradniki, opracowania, podręczniki.

Darmowe ebooki mają chociażby: Publio, Woblink, Virtualo, czy Nexto.

Legimi, platforma oferująca abonament na czytanie ebooków, pozwala na testowanie swojej oferty za darmo przez tydzień. To dobra opcja, gdy np. zależy Wam szybko na jakiejś nowości. Jeśli przed upływem 7 dni nie anulujecie pakietu, zostanie Wam naliczona za niego opłata. Możecie oczywiście zdecydować się na pozostawienie abonamentu i normalne korzystanie z niego. Wyjaśnienie, o co chodzi w abonamencie Legimi, znajdziecie np. na stronie Ebook Book.

Biblioteki

W niektórych bibliotekach jest możliwość wypożyczenia czytników ebooków, na które można zgrywać własne książki.

Do tego, niektóre biblioteki, jak np. wrocławska Miejska Biblioteka Publiczna, mają wykupiony abonament w Legimi, pozwalający na czytanie ebooków na swoim własnym czytniku. Czytelnik musi jedynie udać się do biblioteki po specjalny kod (inny co miesiąc), dzięki któremu w aplikacji Leigimi będzie mieć dostęp do wszystkich ebooków, jakie są w bazie Legimi, w tym do nowości. Pobrane ebooki można też czytać offline.

Korzystanie z ebooka działa na zasadzie wypożyczenia – po określonym czasie, zazwyczaj po miesiącu, ebook znika z czytnika. Sprawdźcie, czy taka opcja jest w Waszej bibliotece. Jedyna wada: biblioteczny dostęp do Legimi nie działa na Kindle. Ale na telefonach, tabletach i czytnikach z Androidem – tak. Na WinowsPhone i urządzeniach Apple’a również.

Ibuk.pl

Ibuk.pl to księgarnia, wypożyczalnia i czytelnia ebooków firmowana przez PWN. Znajdziecie tam przede wszystkim szeroki wybór publikacji naukowych. Zakładka darmowe ebooki ma ponad 60 stron z pozycjami po polsku oraz w innych językach. 

Biblioteka Otwartej Nauki

Biblioteka Otwartej Nauki  to projekt Centrum Cyfrowego. Jego założeniem jest wolny dostęp do publikacji naukowych z dziedzin humanistycznych. Ma to nieść korzyści dla autorów oraz czytelników. Czytelnicy zyskują dostęp do trudno dostępnych prac akademickich, które z kolei, dzięki udostępnieniu, mają szansę na większą liczbę cytowań. Autorzy strony twierdzą, że pomoże to np. zwiększyć szanse autorów na granty naukowe.

Tak czy siak, na obecną chwilę baza BON to około 600 publikacji na różnorodne tematy, dostępnych jako pdfy. Jeśli szukacie źródeł do pracy magisterskiej i nie tylko, na pewno warto tam zajrzeć.

Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury w swoim sklepie udostępnia ebooki bez opłat. To pozycje niebeletrystyczne, na tematy kulturowe i społeczne. Część z nich, można znaleźć na wymienionych wcześniej stronach, ale nie wszystkie.

Pamiec.pl

To portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej, który udostępnia swoje opracowania i książki naukowe jako darmowe ebooki. Dla miłośników historii.

 

darmowe ebooki
Na stronach obcojęzycznych znajdziesz jeszcze więcej smakowitych ebooków za darmo.

Po angielsku

Project Gutenberg

Najbadziej znany internetowy zbiór literatury światowej – na obecną chwilę ponad 54 tys. pozycji w różnych formatach (w tym audiobooki). Wszystkie ebooki do pobrania są darmowe – to książki, do których prawa autorskie wygasły w Stanach Zjednoczonych. Na Project Gutenberg naprawdę można spędzić długie godziny, wyszukując kolejne perełki.

Open Library

Ambicją Open Library jest skatalogowanie wszystkich opublikowanych kiedykolwiek książek. Baza obejmuje miliony pozycji. Część z nich można czytać bez opłat online, część wypożyczyć cyfrowo na okres 2 tygodni (za jednym razem maksymalnie 5 sztuk). Po upływie tego czasu książki są automatycznie usuwane z czytnika. Szukając ebooków w bazie, zaznaczcie pod okienkiem wyszukiwania pole „Only eBooks”.

Księgarnie internetowe

Podobnie jak polskie księgarnie, zagraniczne również oferują darmowe ebooki. Swoje działy z darmowymi książkami do pobrania mają np. AmazonBarnes & Noble, czy nawet Google Play.

Open Culture

Ideą Open Culture jest darmowy, legalny dostęp do wartościowych i ciekawych tekstów kultury. W swojej bazie Open Culture ma też około 800 darmowych ebooków do pobrania. Znajdziecie tam nie tylko klasykę, są też nowsze dzieła, np. opowiadania Davida Fostera Wallace’a, Philipa K. Dicka, Marqueza, Murakamiego czy Alice Munro.

Feedbooks.com

Darmowe ebooki ze światową klasyką z domeny publicznej.

World Ebook Library

Wirtualna biblioteka z książkami i artykułami, w tym naukowymi. Żeby z niej korzystać, trzeba się zarejestrować.

Getty Publications

Strona z książkami o sztuce. Wszystkie publikacje są w postaci skanów wysokiej jakości w formacie pdf z wieloma reprodukcjami. Rarytasy.

BookBon.com

Darmowe ebooki biznesowe, poradniki oraz podręczniki.

Tutaj jest jeszcze zestawienie 100 stron, gdzie znajdziecie legalne darmowe ebooki po angielsku.

 

darmowe ebooki
Fajny ebook tańszy niż kawa? To możliwe!

ZA NIEWIELKĄ OPŁATĄ

Legimi

Jeśli bardzo dużo czytasz na czytniku, wykupienie abonamentu w Legimi wydaje się sensowną propozycją. Przykładowo, przy założeniu, że czytasz 2 ebooki tygodniowo, w abonamencie z umową na rok, jedna książka kosztuje niewiele ponad 4 zł! Nawet jeśli czytasz tylko jednego ebooka na tydzień, w tym samym abonamencie kosztuje on niewiele ponad 8 zł. To naprawdę niewielkie pieniądze (mniej niż kawa na mieście), a kupujesz ebooki z legalnego źródła, zamiast płacić za nielegalny transfer plików.

Ibuk.pl

Podobne rozwiązanie – abonament – oferuje również Ibuk. W tym przypadku to świetna sprawa dla tych, którzy często korzystają z publikacji fachowych lub piszą pracę naukową. Zamiast kupować książki akademickie, które później często kończą zakurzone na półkach albo polować na jedyny egzemplarz w bibliotece uniwersyteckiej, lepiej je wypożyczać online. Abonamenty są różne, każdy pozwala na inną liczbę wypożyczeń miesiącu w różnej cenie. Dostęp do książek i czasopism jest możliwy poprzez dedykowaną aplikację myIBUK na komputerze i urządzeniach mobilnych. Można przetestować w jaki sposób to działa przez 7 dni, bez opłat.

ART rage / Book Rage

Kto jeszcze nie słyszał o Art Rage (kiedyś funkcjonującym jako BookRage)? To serwis oferujący ebooki w zmieniających się pakietach, dostępnych tylko przez pewien czas. Tylko w okresie dostępności danego pakietu (zazwyczaj ok. 2 tygodnie) można kupić dane książki. Ebooki mają jakiś temat przewodni (np. książki festiwalowe, książki od jednego wydawcy) i najczęściej są to naprawdę smakowite pozycje, wydane w ostatnim czasie.

Liczba książek, jaką otrzymasz, zależy od tego, ile jesteś skłonny za nie zapłacić powyżej minimalnej ceny wyjściowej (najczęściej 1 zł za 3 książki). Płacisz wedle uznania, a do tego dowolnie decydujesz, jak ta kwota zostanie podzielona pomiędzy wydawcę, fundację wspierającą kulturę oraz ArtRage.

*

Jak widać, tym, którzy chcą czytać za darmo, internet oferuje wiele możliwości – i to legalnie. Istnieją również serwisy, które sprzedają lub wypożyczają ebooki za naprawdę małe pieniądze.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

(Visited 3 865 times, 1 visits today)