Zainspiruj się – Listy z Anglii, Karel Čapek

W latach 20. i 30. XX wieku Karel Čapek zjeździł Europę. Przemierzył Włochy, Hiszpanię, Szwecję, Norwegię. Był w Anglii, Szkocji, Irlandii i Holandii. Ze swoich podróży posyłał do kraju, do Czech, listy – felietony, „dla większej poglądowości uzupełnione obrazkami autora”, które publikowały „Lidové noviny”.

Listy z Anglii, ukazujące się również w Wielkiej Brytanii – we fragmentach w prasie, a następnie wydane w formie książkowej – przyniosły Čapkowi na Wyspach pewną popularność. Anglików bawiła perspektywa obcokrajowca, z humorem, ale ciepło komentującego różne aspekty „angielskości”. Čapek przygotował nawet wystąpienie dla brytyjskiego radia, w którym odmalował Anglię, tak jak widzi ją cudzoziemiec.

 

Listy z Anglii Karel Capek

 

Listy z Anglii, wraz z felietonami z innych europejskich krajów, zostały pięknie wydane w zbiorze Listy z podróży. Bije z nich radość z podróżowania, zachwyt nad naturą oraz podziw dla sztuki, której Čapek jest koneserem i znawcą. Ten artystyczny aspekt powinien przypaść do gustu zwłaszcza tym, którym podobał się Barbarzyńca w ogrodzie Zbigniewa Herberta.

Listy Čapka są dowcipne, oryginalne, pełne zaskakujących, błyskotliwych obserwacji. Całość świetnie uzupełniają niebanalne rysunki autora. To bardzo przyjemna, nieśpieszna lektura – doskonała zwłaszcza na wakacje.

 

*

ZAINSPIRUJ SIĘ to cykl, w którym dzielę się z Wami interesującymi cytatami z przeczytanych książek. Dla przyjemności i dla refleksji. Może zachęcą Was do sięgnięcia po nowe lektury? 🙂

*

Chyba jedynie małomówność sprawiła, że Anglicy połykają połowę każdego słowa, a tę drugą połowę jakoś miętoszą i trudno jest się z nimi porozumieć. Co dzień jeździłem do stacji Ladbroke Grove, przychodzi konduktor, więc mówię mu:
– Ledbrruk Grröw.
– …?? Eh?
– Ledbhuk Ghöw!
– …??? Eh?
– Hewhuw Hew!
– Aa, Hewhuw How – cieszy się konduktor i wręcza mi bilet do Ladbroke Grove.

Nigdy w życiu się tego nie nauczę.

Karel Čapek, Listy z Anglii (1924), [w:] Listy z podróży, przeł. Piotr Godlewski, W.A.B., Warszawa 2011

Listy z podróży Karel Capek
Karel Čapek, „Listy z podróży”, wyd. W.A.B.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

(Visited 229 times, 1 visits today)