Pierwsza Czytelnia 2019 roku, a w niej m.in.: klasyka z domeny publicznej, brytyjskie opowiadania, fragmenty Dzienników Máraiego, porady na temat pisania, estetyka bookstagrama, zwierzenia Ilony Wiśniewskiej oraz zalety czytania książek. Miłego odbioru!
do poczytania – literatura piękna po angielsku
1) Zacznijmy od literatury pięknej, dostępnej w internecie za darmo. Na mocy prawa obowiązującego w USA 1 stycznia 2019 do domeny publicznej weszło mnóstwo dzieł wydanych w 1923 roku, które podlegały 95-letniemu okresowi ochronnemu. Wśród uwolnionego dobra jest kilka znanych tytułów, które niedługo powinny zostać zdigitalizowane, m.in. The Murder on the Links Agathy Christie (Morderstwo na polu golfowym), czy zbiór poezji E.E. Cummingsa Tulips and Chimneys. Natomiast poniższe dzieła są już dostępne w internecie (kliknięcie w link przenosi do legalnych źródeł, z których można pobrać darmowe ebooki w oryginale lub przeczytać na stronie):
- Virginia Woolf – Jacob’s Room (Pokój Jakuba)
- Khalil Gibran – The Prophet (Prorok)
- H.G. Wells – Men Like Gods (Ludzie jak bogowie)
- Aldous Huxley – Antic Hay (W cudacznym korowodzie)
2) Dla miłośników tematu – biblioteka Uniwersytetu Florydy udostępniła online skany potężnej kolekcji anglojęzycznych książek dziecięcych z XIX wieku, które można znaleźć pod tym linkiem (ponad 6 tysięcy pozycji). Na stronie Open Culture można przeczytać powiązany artykuł na temat wczesnego rozwoju nowej gałęzi literatury, jaką stały się książki dla dzieci.
3) Jeśli wolicie coś bardziej współczesnego, to oficjalna strona Costa Book Awards udostępnia do pobrania opowiadania, które znalazły się w finale konkursu na opowiadanie Costa Short Story Awards – od roku 2012 do ostatniej edycji. Opowiadania można pobrać jako pliki pdf lub mp3 pod tym linkiem. Zwyciężczynią za 2018 rok została Caroline Ward Vine z Breathing Water.
do poczytania – artykuły po polsku
4) Oto, jak można dać książce po latach jeszcze jedną szansę i się do niej przekonać… Dagu Hadyna z Rozkmin Hadyny dzieli się swoim odczytaniem Biegunów Olgi Tokarczuk.
5) Może zastanawiacie się, czy warto dać szansę np. Dziennikom Sándora Máraiego? Na stronie Radia Poznań można odsłuchać fragmentów dzienników pisarza z lat 1943-1948, wydanych przez Czytelnika. Nie dosłyszałam nazwiska tłumaczki, więc uzupełniam: Teresa Worowska.
6) „Pisać każdy może”. Zainspirowana poradnikiem Remigiusza Mroza na temat pisania, Justyna Sobolewska w „Polityce” przybliża wskazówki różnych autorów i autorek na temat tego, jak tworzyć. Nie dziwi wcale, że są one całkowicie sprzeczne.
Piszę coś, początkowo wydaje mi się dobre, a kiedy później czytam tekst, mówię do siebie, mój Boże, podrzyj to na drobne kawałeczki i wyrzuć wszystko do cudzego śmietnika. – William S. Burroughs
7) Na blogu Bezdzietnik przeczytacie długi wywiad z Iloną Wiśniewską – o życiu na Północy i byciu częścią społeczności, gdzie posiadanie dzieci nie jest czymś, co „wypada” w pewnym wieku. Właściwie, nikogo tam nie interesuje, czy się rozmnażasz – i w porządku.
8) Olga Drenda (Czyje jest nasze życie?) na stronie Papaya Rocks obserwuje ulotny żywot trendów, na które mało zwracamy uwagę – na zmieniający się dizajn różnych drobiażdżków: smyczy do telefonów, grzebyków… Te mody szybko powstają i szybko przemijają, a jednak coś mówią o swojej epoce.
9) Natalia Jeziorek w Vogue Polska przybliża sylwetkę Collette, która na początku XX wieku swoimi powieściami o Klaudynie rozpalała wyobraźnię kobiet i dziewcząt (w czasach późniejszych również, jak pokazuje przykład bohaterki Totalnie nie nostalgii Wandy Hagedorn).
10) Pamiętacie, jak w listopadowej Czytelni linkowałam do zestawienia bestsellerów z ostatnich stu lat, przygotowanego przez Literary Hub? Pobudziło ono Rafała Pikułę do snucia rozważań w „Przeglądzie” (również na rodzimych przykładach) na temat żywotności bestsellerów i tego, które książki ostatecznie wchodzą do kanonu.
Do poczytania – artykuły po angielsku
11) Dlaczego teksty piosenek stają się literaturą? Dlaczego gwiazdy pop decydują się na wydawanie ich w formie książek? – zastanawia się Jude Rogers w New Statesman.
12) Jak wpływ ma estetyka Instagrama na to, jak wyglądają obecnie okładki nowych książek? Artykuł Margot Boyer-Dry dla Vulture.
13) Z kolei spostrzeżenia Danielle Braff z”The New York Times” na temat instagramowej estetyki czytania sprawiły, że parskałam śmiechem. Już nie wystarczy czytać. Trzeba jeszcze tworzyć odpowiednią atmosferę wokół czytania, zwłaszcza na zdjęciach. A wiadomo, atmosfera to m.in. świeczuszki… I tak oto mamy kolejny biznesik.
14) Dlaczego czytanie książek powinno być priorytetem? Krótki artykuł Christiny DesMarais dla Inc.com podsumowuje najważniejsze zalety tej rozrywki. Myślę, że nie trzeba Was do niej przekonywać, ale do myślenia daje to, że podobno, według badań naukowców z Yale, czytanie książek wydłuża życie o 23 miesiące (!).