Każdy książkoholik potrzebuje czasem opuścić swój wygodny czytelniczy kącik i wyjść z domu. Dokąd? Do innych książkoholików, oczywiście! Jesień obfituje w wydarzenia literackie, na które możecie się wybrać, żeby polepszyć sobie humor, gdy szaro i plucha za oknem. Nic bowiem nie działa tak dobrze na poprawę nastroju, jak spotkania w gronie innych entuzjastów. Poniżej proponuję wydarzenia literackie, na które warto zwrócić uwagę w najbliższym czasie.
Zdążyliście już poznać mój stosunek do gromadzenia książek, dlatego domyślacie się pewnie, że nie namawiam do biegania po targach i festiwalach po to, by robić zapasy lektur 🙂 Wiem jednak, że jesienią często dopada nas chandra, w tym również czytelnicze zniechęcenie. Moich akumulatorów nic nie ładuje tak dobrze, jak wyjście do ludzi i przeżycie czegoś ciekawego w ich gronie. Im więcej ma to wspólnego z książkami i czytaniem, tym lepiej 🙂
Tej jesieni w wielu miastach Polski mają miejsce naprawdę ciekawe wydarzenia literackie. Warto więc pokonać spleen i wygrzebać się spod koca, by zajrzeć na któreś z poniższych.
Klikając na tytuł wydarzenia, zostaniecie przeniesieni na jego stronę.
Bruno Schulz Festiwal
Wrocław, 11-21 października 2017
We Wrocławiu trwa właśnie festiwal literacki, którego patronem jest Bruno Schulz. Wśród ciekawych wydarzeń są m.in. spotkania z autorami: Teresą Boučkovą (Rok koguta), Moniką Sznajderman, Mikołajem Grynbergiem, Marcinem Świetlickim (z okazji wydania jego biografii Nieprzysiadalność, połączone z koncertem zespołu M-3), Wiolettą Grzegorzewską, czy Jackiem Dukajem.
Jeden dzień poświęcony jest uchodźcom – zaplanowano pokaz filmu Jeden dzień w Aleppo Aliego Al-Ibrahima oraz spotkanie z irackim poetą Umarem Abdul-Nasserem, goszczącym we Wrocławiu w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy.
Oprócz tego – m.in. Salon Angelus, czyli spotkania z autorami oraz rozmowy o książkach nominowanych do Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.
Festiwal Czytania „Odkrywcy Wyobraźni”
Szczecin, 13-15 października 2017
Kto nie lubi, gdy czyta mu się na głos? Ja lubię, ale zazwyczaj to ja czytam głośno innym. Uczestnicy szczecińskiego festiwalu o innej formule będą mieli okazję posłuchać fragmentów książek w interpretacjach znanych aktorów i lektorów.
A będzie czego słuchać! Krystyna Czubówna będzie czytać Sekretne życie drzew Petera Wohlbena, Krzysztof Kowalewski – Z głowy Janusza Głowackiego, Olga Bołądź – Białą Marię Hanny Krall, a Ewa Kasprzyk – Wandę. Opowieść o sile życia i śmierci Anny Kamińskiej. To tylko wybrane tytuły. Tegoroczna zdobywczyni Nagrody Nike – Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka Cezarego Łazarewicza będzie przedstawiona podczas czytania performatywnego przez polskich aktorów.
Oprócz tego – ciekawe spotkania, m.in. z Hanną Krall, Zofią Posmysz, Stefanem Chwinem, Michałem Rusinkiem, Jarosławem Mikołajewskim, Marcinem Kąckim. Poza tym sporo wydarzeń dla dzieci, spektakle teatralne oraz wystawa Krzysztofa Millera „Fotografie, które nie zmieniły świata”.
W ten weekend w Szczecinie będzie się działo naprawdę sporo. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale na niektóre obowiązują wejściówki i zapisy.
Dni kultury czeskiej
Poznań, 16-18 października 2017
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu organizuje Dni Kultury Czeskiej, które rozpocznie spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem. W planach jest także koncert i opowieści o Morawach oraz wystawa pokazująca, których Czechów czytają Polacy, a których Polaków – Czesi. Wstęp wolny.
Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”
Częstochowa, 16-22 października 2017
„Czytaj, bo umrzesz!” mówi Sylwia Chutnik, która będzie jednym z gości częstochowskiego festiwalu. Oprócz niej pojawią się tam także m.in. Jan Miodek, Dorota Masłowska, Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński, Maciej Sieńczyk.
W programie poza tym znalazły się warsztaty (w tym czytania i rymowania), wystawy, filmy, koncerty, spektakle, a nawet książkowy flash mob i gra miejska. Przez cały październikowy tydzień Częstochowa będzie żyła słowem pisanym i wszystkim, co się z nim wiąże. Zapowiada się intensywnie i interesująco. Wstęp wolny.
Klancyk gra Non-Fiction
Wybrane miasta Polski, od 22 października
Teatr Klancyk rusza w trasę po Polsce ze swoim improwizowanym przedstawieniem Non-Fiction, którego założeniem jest konfrontacja z prawdą reportażu. Przedstawienia są grane całkowicie spontanicznie, z udziałem zaproszonych reporterów i bez wcześniejszego scenariusza, więc wszystko może się zdarzyć. Występ Klancyk podczas tegorocznego festiwalu reportażu MiedziankaFest spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem.
Klancyk zaczyna tournee 22 października w Poznaniu, gdzie konfrontacji poddany zostanie Mariusz Szczygieł. Na spektakle obowiązują bilety, a harmonogram wydarzeń najlepiej jest śledzić na Facebooku Klancyk.
Festiwal Conrada + Międzynarodowe Targi Książki
Kraków, 23-29 października 2017 // 26-29 października 2017
Październik + Kraków = Festiwal Conrada i Międzynarodowe Targi Książki. Te dwie imprezy już na stałe wpisały się w krakowską jesień.
Festiwal Conrada to wydarzenie na skalę międzynarodową. Impreza ma zawsze przebogaty program oraz hasło przewodnie – inne każdego roku. W tej edycji jest to „Niepokój”, rozumiany szeroko jako całe spektrum emocji, z którymi człowiek próbuje sobie poradzić za pomocą opowieści.
Literatura jest narracją, z którą można wejść w dialog. A ten podczas festiwalu odbywa się w różnorodnej formie: spotkań autorskich, debat, wykładów, czytań, warsztatów. Dwa przykładowe nazwiska, dla których warto tam się znaleźć, to Adam Hochschild oraz Maciej Zaremba Bielawski.
Podczas Festiwalu poznamy również zdobywcę Nagrody Conrada dla najlepszego polskiego debiutanta. Jedną z nominowanych książek jest Jak pokochać centra handlowe Natalii Fiedorczuk. Głosować na zwycięzcę można na stronie festiwalu.
Na część wydarzeń festiwalowych obowiązują bilety i/lub zapisy.
Imprezą nieodłącznie związaną z Festiwalem Conrada są Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.
Na liście zaproszonych gości jak zawsze same ciekawe nazwiska. Pojawią się m.in. Eric-Emmanuel Schmitt, Pierre Assouline (tegorocznym gościem honorowym Targów jest Francja), Adam Zagajewski, Jerzy Bralczyk, Pior Cholewa (tłumacz Terry’ego Pratchetta), Jakub Małecki i całe rzesze innych znanych autorów. Do tego oczywiście panele dyskusyjne, stoiska wydawnictw, podpisywanie książek.
Gdy przeglądałam długaśną listę spotkań z autorami, w mojej głowie pojawiła się jedna myśl: „Nie ma cię na targach w Krakowie – nie istniejesz jako autor i wydawca”. Jeśli chcecie utonąć w nowościach – to najpewniej i najprędzej właśnie w tam.
Wstęp na Targi jest biletowany. Blogerzy książkowi, którzy zarejestrują się na stronie MTK mogą otrzymać darmowe wejściówki.
Festiwal Słowa w Piosence „Frazy”
Poznań, 3-7 listopada 2017
Nie ma nic gorszego w piosence niż świetna melodia do tekstu tak kiepskiego, że aż zęby bolą. Jeśli, podobnie jak ja, cenicie w piosenkach dobry słowny przekaz, to ten festiwal jest dla Was. W ramach imprezy zaplanowano sporo koncertów – m.in. Smolika i Keva Foxa oraz spektakl Śpiewamy Młynarskiego w reżyserii Jacka Bończyka. Jest również konkurs na piosenkę autorską. Dokładny program festiwalu powinien pojawić się na stronie Frazy wkrótce. Bilety obowiązują jedynie na koncerty, na pozostałe wydarzenia wstęp jest bezpłatny.
Śląskie Targi Książki
Katowice, 10-12 listopada 2017
Tegorocznym gościem honorowym Targów będą Węgry, można się zatem spodziewać odpowiedniej reprezentacji literatury z tego kraju. Będą spotkania z autorami, stoiska wydawców oraz wymiana książek. Szczegóły dotyczące programu pojawią się na stronie Targów po 20 października. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.
Jakie macie czytelnicze plany na tę jesień? Znajdą się w nich jakieś wydarzenia literackie?
(Zdjęcia dot. wydarzeń pochodzą ze stron organizatorów)